Menu
2024-01-05

10 strategii wytrwania w noworocznych postanowieniach

1. Zidentyfikuj, co jest naprawdę ważne i uczyń z tego swoją tożsamość

Zastanów się nad swoim obecnym stanem i tym, czego chcesz na przyszłość. Zastanów się, dlaczego zmiana jest dla Ciebie ważna i jaki będzie miała wpływ na Twoje życie. Następnie uczyń pożądaną zmianę częścią swojej mentalnej tożsamości. Na przykład, jeśli chcesz zachować zdrowie dzięki bieganiu, zacznij sobie powtarzać: „jestem biegaczem”. Poświęć czas na myślenie o tym, jaką osobą jest biegacz i jakie ma nawyki. Na przykład, biegacz może zaplanować czas w ciągu dnia na ćwiczenia, nadać priorytet prawidłowemu odżywianiu i wystarczającej ilości snu. Zacznij myśleć o tych nawykach jak o swoich własnych.


2. Wyznacz jasny cel oparty na działaniu, a nie na wyniku

Unikaj niejasnych postanowień, takich jak „ćwicz więcej” lub „wracaj do zdrowia”. Stwórz konkretne cele oparte na działaniu, które pomogą Ci urzeczywistnić nową tożsamość i przybliżyć Cię do wymarzonej przyszłości. Zastanów się, jakie zmiany są potrzebne i czego powinieneś zrobić mniej lub więcej, a nawet przestać lub zacząć robić. Zamiast postanowić np. „regularnie ćwiczyć”, zdecyduj się na 20-minutowy spacer trzy razy w tygodniu po śniadaniu. Jasne cele ułatwiają koncentrację i odpowiedzialność.

3. Uczyń swój cel realistycznym i osiągalnym

Jednym z błędów podczas podejmowania postanowień jest wyznaczanie celów, które nie są realne. Zmiana nowych nawyków w trwały sposób jest procesem stopniowym. Skoncentruj się na jednej małej zmianie na raz i buduj ją, gdy zacznie się to wydawać łatwiejsze, np. początkowo skup się na tym, by nie dosalać posiłków na talerzu. W kolejnym kroku ogranicz spożycie soli do 1 łyżeczki dziennie, a następnie zwracaj także uwagę na ilość soli dodanej, czytając etykiety produktów.


4. Przewiduj przeszkody

Spojrzmy prawdzie w oczy. Życie nie zawsze jest gładką ścieżką. Ważne jest, aby mieć świadomość, że pojawią się przeszkody. Sztuka polega na tym, aby nie pozwolić im wykoleić się z drogi do upragnionego celu. Co tydzień poświęć trochę czasu na spojrzenie w przyszłość, przewidzenie wyzwań i stworzenie strategii pozwalających je obejść. Dołącz plan szybkiego powrotu na właściwe tory. Każda minuta, każdy posiłek, każda godzina, każdy dzień to nowa szansa na powrót do realizacji planu.


5. Otocz się wsparciem

Znajdź przyjaciół lub społeczności internetowe, które mają podobne cele. Wzajemne wspieranie się, dzielenie się wskazówkami, a nawet wspólne angażowanie się w działania może sprawić, że podróż stanie się bardziej motywująca i zwiększy prawdopodobieństwo, że wszelkie zmiany się utrwalą.


6. Doceniaj osiągnięcia

Doceniaj każdy sukces na swojej drodze. Niezależnie od tego, czy świętujesz w momencie wykonania kolejnego kroku, czy trzymasz się planu na tydzień. Pozytywne uczucie, jakie odczuwasz, gdy dostrzegasz i doceniasz osiągnięcia, motywuje do dalszego działania.

7. Bądź ciekawy

Traktuj swój cel jako eksperyment. Oceń, co działa, a co nie i dlaczego. Zadaj sobie pytanie, co lubisz w tym, co robisz. Z czego jesteś dumny? Jeśli nie sprawia ci przyjemności to, co robisz, co możesz zrobić zamiast tego? To, że coś działa u kogoś innego, nie oznacza, że zadziała również u Ciebie. Przeglądaj różne opcje, aby odkryć, co Ci odpowiada.

8. Przygotuj się na sukces

Podobnie jak Twoje cele, Twoje plany powinny być konkretne i wykonalne. Planuj posiłki i ich przygotowywanie z wyprzedzeniem, zaplanuj w kalendarzu czas na aktywność fizyczną, znajdź towarzysza ćwiczeń lub spakuj pożywną przekąskę, aby uniknąć zatrzymywania się na fast food.

9. Zaplanuj punkty kontrolne

Zaplanuj sobie cotygodniowe, miesięczne i kwartalne raporty (WSKAZÓWKA: umieść je już teraz w swoim kalendarzu). Zwróć uwagę na to, jak sobie radzisz. Jeśli zboczyłeś z właściwej ścieżki, pamiętaj, że możesz od razu na nią wrócić, wykonując powyższe kroki.


10. Poproś o poradę eksperta

Jeśli to konieczne, skonsultuj się z ekspertami w celu uzyskania wskazówek. Jako psychodietetyk pomogę Ci w zakresie Twoich konkretnych potrzeb żywieniowych, uzyskasz także spersonalizowane wsparcie we wdrażaniu nowych zdrowych nawyków. Możesz też skorzystać z pomocy osobistego trenera, aby uzyskać wskazówki dotyczące ćwiczeń. Zaangażuj dowolną osobę, która pomoże Ci zrealizować Twoje postanowienie.


W Nowym Roku podejdź do zdrowych zmian, stawiając konkretne, osiągalne cele, a nie postanowienia. Przygotuj się na sukces, planując omijanie przeszkód i natychmiast wracając na właściwe tory, gdy sprawy wyprowadzą Cię z kursu. Pamiętaj, że konsekwentność w dążeniu do małych celów z czasem prowadzi do trwałych nawyków.