Radzenie sobie z zaburzeniami odżywiania podczas świąt Bożego Narodzenia
Dla osoby cierpiącej na zaburzenia odżywiania Święta Bożego Narodzenia wiążą się ze szczególnymi trudnościami. Tradycyjne skupianie się na jedzeniu jako integralnej części uroczystości może wywoływać ogromny niepokój. Nadmierne pobłażanie może wydawać się centralnym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Dla kogoś, kto ma trudności z odżywianiem się i boi się przyrostu masy ciała, oczekiwanie na jedzenie w tym kontekście jest przerażające. Dla tych, którzy mają trudności z kompulsywnym lub objadaniem się, obfitość jedzenia jest równie przerażająca. Dlatego chcę podzielić się kilkoma wskazówkami, które pomogą przetrwać ten czas.
1. Planuj z wyprzedzeniem
Jedzenie w nieznanym otoczeniu lub z ludźmi, którzy mogą nie rozumieć Twojej podróży, może być zniechęcające. Planując z wyprzedzeniem, upewnij się, że istnieją opcje, które wydają Ci się bezpieczne i odpowiednie. Jeśli nie masz pewności, co się wydarzy, staraj się nie pojawiać bez zjedzenia czegokolwiek i zabierz ze sobą coś na wszelki wypadek. Twój powrót do zdrowia jest priorytetem i naprawdę się liczysz.
2. Jedz regularnie
Okres świąteczny często zakłóca nasze regularne nawyki żywieniowe i jest to czas, w którym możesz zauważyć, że inni opuszczają posiłki lub jedzą nieregularnie. Jednak pamiętaj, jesteś na swojej własnej drodze. Trzymanie się tego, co wiesz, że jest właściwe dla Twojego powrotu do zdrowia, jest ważne. Regularne jedzenie poprawia poziom energii i nastrój, a także zapobiega jedzeniu kompulsywnemu.
3. Znajdź sojusznika w zdrowieniu
Jeśli czujesz się przytłoczony Świętami Bożego Narodzenia, Twoim sprzymierzeńcem w leczeniu zaburzeń odżywiania może być Twoja "kotwica" – sprawdź, czy możesz zwierzyć się bliskiej Ci osobie i dać jej znać, jak może pomóc. Na przykład, czy może pomóc w odwróceniu rozmowy od tematów o diecie i komentarzy na temat ciała, jeśli się pojawią?
4. Wykorzystaj własne narzędzia radzenia sobie
Bardzo pomocne jest posiadanie strategii radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami. Możesz przygotować je ze swoim terapeutą lub psychodietetykiem. Znajomość narzędzi i posiadanie planu dostosowanego do Twoich potrzeb sprawią, że Święta Bożego Narodzenia będą dla Ciebie przyjemnym czasem. Pamiętaj, że powrót do zdrowia polega na znalezieniu równowagi między rzucaniem sobie wyzwań a dbaniem o bezpieczeństwo.
5. Praktykuj współczucie dla siebie
Powrót do zdrowia nie jest linią prostą, a sezon świąteczny może to uwydatnić. Nie ma nic złego w przeżywaniu trudnych chwil. Każdy krok, jest częścią Twojego zdrowienia. Pamięć o tym pomoże Ci podnieść się w trudnych chwilach.
6. Uspokój swój układ nerwowy
Czy czujesz niepokój w obliczu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia? Głębokie oddychanie może być tutaj absolutnie pomocne. To potężne wsparcie dla układu nerwowego, pomagające utrzymać równowagę, gdy sprawy wydają się przytłaczające. Każdego dnia poświęć trochę czasu na spowolnienie oddechu, na przykład korzystając z aplikacji uważności, takiej jak Headspace, słuchając uspokajającej muzyki lub zaczerpnąwszy świeżego powietrza.
7. Zaplanuj zajęcia, które nie skupiają się wokół jedzenia
Jedzenie nie zawsze musi zajmować centralne miejsce, szczególnie jeśli jest to coś, z czym obecnie się zmagasz. A może zaplanujesz gry planszowe, wieczory filmowe, układanie puzzli lub spotkanie z przyjacielem przy gorącym napoju? Okres świąteczny to czas więzi i śmiechu, a w takich chwilach można znaleźć mnóstwo radości.
8. Postępowanie z pokarmami wywołującymi strach
Spróbuj przestać myśleć o nich jako o „pokarmie, którego się boisz”. Odpowiednie nastawienie pozwoli Ci cieszyć się jedzeniem po prostu ze względu na jego smak i przyjemność, jaką przynosi!
Wiem jednak, że czasem po prostu nie jesteś gotowy na zjedzenie określonego jedzenia i być może właśnie ono będzie Ci proponowane. Jeśli tak właśnie się czujesz, możesz powiedzieć „nie” i z pewnością nie jest to porażka, ale po prostu coś, nad czym warto popracować w przyszłości.
Jeśli wahasz się, czy powiedzieć „tak”, być może pomocne będzie znalezienie złotego środka – połączenie odrobiny budzącego strach jedzenia z czymś, co uważasz za bezpieczne. To fantastyczna technika, która naprawdę może pomóc Ci w ponownym włączeniu smacznych potraw do Twojego świata.
9. Pamiętaj o swojej drodze do powrotu do zdrowia
Jesteś na swojej wyjątkowej ścieżce i najlepiej znasz swoją podróż. Ważne jest, aby dać z siebie wszystko, kiedy tylko możesz, i utrzymać się na drodze powrotu do zdrowia, ale równie dobrze możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo, gdy zajdzie taka potrzeba. Słuchaj swojego serca i rób to, co jest dla Ciebie odpowiednie. Naprawdę się liczysz.
10. Wyznacz cele na Święta
Pomyśl o tym przez chwilę – jak chcesz, aby wyglądały Twoje świąteczne dni?
Sprawdź wszystko, co może Cię powstrzymywać od osiągnięcia tego celu i upewnij się, że zastanowiłeś się, na jakim etapie swojej podróży do zdrowia się znajdujesz. Rozważ następujące pytania:
Czy mój cel urlopowy jest powiązany z moim powrotem do zdrowia?
Czy mam dostęp do bezpiecznej żywności, jeśli mam problemy?
Czy muszę uwzględnić kogoś w moim celu?
Czego jeszcze potrzebuję, żeby to urzeczywistnić?
Wyznaczaj cele, które wesprą Twoją drogę do powrotu do zdrowia i sprawią, że będziesz się uśmiechać w tym czasie.
Wesołych Świąt!